Czym charakteryzują się folie paroszczelne?
Folia paroszczelna nie przepuszcza pary wodnej powstającej w pomieszczeniach do konstrukcji dachu, a więc chroni elementy więźby i pokrycia dachowego, a także materiał ociepleniowy przed zawilgoceniem oraz rozwojem pleśni i grzybów. Folię paroizolacyjną umieszcza się pod krokwiami, a dokładnie pomiędzy warstwą ocieplenia a płytami karton-gipsowymi. Najczęściej folia paroszczelna występuje w kolorze żółtym, niebieskim, białym i zielonym. Jest to cienka i miękka folia z polietylenu lub polipropylenu.
Rodzaje foli paroizolacyjnej
Poszczególne typy folii paroszczelnych różnią się współczynnikiem Sd, który definiuje opór dyfuzyjny, czyli opór, na jaki napotyka się para wodna próbująca przedostać się przez folię. Zasadniczo im wyższy współczynnik Sd, tym lepiej. Wyróżniamy:
- Folie polietylenowe – żółte i białe folie ze zbrojeniem z włókien polipropylenowych;
- Folie aluminiowe – kilkuwarstwowe folie z polietylenu i polipropylenu ze zdolnością do odbijania energii cieplnej i z wysokim wskaźnikiem Sd;
- Folie aktywne – mają lejkowate otwory służące do aktywnego odprowadzania wilgoci poza obręb dachu.
Folie paroizolacyjne montuje się w zestawie z foliami paroprzepuszczalnymi, które znajdują się pod pokryciem dachu. Co do zasady, każda folia paroizolacyjna przepuszcza niewielkie ilości pary wodnej, a zadaniem folii paroszczelnej jest jej odprowadzanie.
Właściwości folii paroszczelnej
Paroprzepuszczalność folii podawana jest w m2 na 24h i oznacza ilość pary wodnej, jaka przechodzi przez 1 m2 foli w ciągu doby. Podstawowym parametrem definiującym właściwości folii paroszczelnej jest wskaźnik Sd, który oznaczany jest metrami i wskazuje na grubość warstwy powietrza, która stawiałaby opór parze wodnej. Kolejny ważny parametr to gramatura wyrażana w g/m2, definiująca ciężar i wytrzymałość folii.