Dlaczego podbitka dachowa jest ważnym elementem dachu?
Większość domów jednorodzinnych w naszym kraju ma strome dachy. Ich wysunięte poza obręb murów połacie chronią elewacje przed opadami, jednak stwarzają też pewne zagrożenia. Aby zabezpieczyć krokwie i spód poszycia dachowego, wysunięty okap jest zazwyczaj zabezpieczany od spodu podbitką, czyli blaszanymi, drewnianymi lub plastikowymi listwami, które zamykają przestrzeń pomiędzy dachem a ścianą.
Co sprawia, że podbitka jest ważnym elementem dachu?
- Ochrona przed wilgocią
Nieosłonięte krokwie są narażone na działanie wilgoci. Sąsiadująca z nimi rynna i krawędź dachu, a także po prostu zacinający deszcz, mgła czy wilgotne powietrze stanowią długoterminowe zagrożenie dla trwałości poszycia. Nawet zabezpieczone drewno wystawienie na długotrwałe działanie wilgoci prędzej czy później padnie ofiarą pleśni.
- Ochrona przed ptakami
Otwarta przestrzeń połączona ze skrzyżowanymi belkami i zadaszeniem stanowią idealne miejsce na założenie gniazda dla wielu gatunków ptaków. Podbitka, zabudowując tę przestrzeń, oszczędza nam potencjalnych kłopotów z usuwaniem gniazd lub tolerowaniem zabrudzeń.
- Estetyka
Nie mniej ważnym powodem jest dobry wygląd. Dzięki podbitce pusta przestrzeń i niezbyt estetyczny spód dachu zostaje zastąpiony ładnym, dobranym do wyglądu całego domu rzędem listew. Z naszego doświadczenia w sprzedaży dachów w Szczecinie wiemy, że różnorodność materiałów i kolorów na rynku gwarantuje, że każdy znajdzie coś, co będzie pasowało zarówno do naszego portfela jak i gustu.
- Ochrona przed słońcem
Brak podbitki pod okapem może spowodować uszkodzenie bardzo wrażliwej na działanie promieni UV membrany dachowej. Jej dezintegracja wskutek odbijającego się od elewacji światła postępuje co prawda powoli, ale oznacza trwałe upośledzenie odporności poszycia na wilgoć.