Jak wykonuje się hydroizolację dachu?
Hydroizolacja jest niezbędnym elementem każdego dachu, ponieważ chroni dach przed zniszczeniem oraz nie pozwala na przedostanie się wody do wnętrza domu podczas opadów. Aby spełniała swoją funkcję, musi być wykonana w odpowiedni sposób i przy użyciu przeznaczonych do tego materiałów. Jak zatem wykonuje się hydroizolacje dachów?
Odpowiedni sprzęt i materiały
Przede wszystkim ważne jest, aby dostosować materiały do rodzaju dachu, który ma być pokryty hydroizolacją. Najbardziej powszechne dachy skośne pokrywane są tradycyjnymi powłokami, takimi jak papy oraz folie, co jest skutecznym rozwiązaniem, gdyż pod wpływem grawitacji woda jedynie ześlizguje się po nich i nie zalega w żadnych zakamarkach. Inaczej wygląda to w przypadku dachów płaskich, na których woda może się gromadzić. Hydroizolacja koniecznie musi być idealnie szczelna, by zapobiec przeciekom. W takim wypadku najlepszym rozwiązaniem są powłoki płynne nakładane natryskowo agregatem malarskim lub za pomocą narzędzi malarskich. Podczas wykonywania prac należy nosić odzież ochronną, czyli kombinezon i rękawice.
Proces wykonywania hydroizolacji
W przypadku nowo wybudowanego dachu koniecznością jest odczekanie minimum czterech tygodni od jego ukończenia, aby mieć pewność, że jest sucha. Prace powinno się wykonywać przy temperaturze od 5 do 35 stopni i maksymalnej wilgotności 95%. Oczywiście wykluczone jest wykonywanie hydroizolacji podczas opadów.
Pierwszym etapem jest oczyszczenie dachu z pyłów i smarów oraz zagruntowanie go specjalistycznymi preparatami. Po zagruntowaniu wypełnia się dylatacje i wewnętrzne kąty dachu masą poliuretanową. Dopiero potem możliwe jest nałożenie płynnej hydroizolacji. Najszybciej i najdokładniej nakładanie jej wykonuje się za pomocą agregatu malarskiego, chociaż można użyć podstawowych narzędzi malarskich, ważne jest, by zrobić to równomiernie. Gdy warstwa płynnej hydroizolacji się utwardzi, należy nałożyć warstwę chroniąca przed promieniowaniem UV oraz uszkodzeniami mechanicznymi.
Od odpowiednich materiałów i wykonania hydroizolacji zależy trwałość całej konstrukcji, warto więc jej wykonanie powierzyć profesjonalistom. W razie pytań zachęcamy do kontaktu z nami.