Jakie elementy dachu najczęściej podlegają naprawie?
Pokrycie dachowe, tak jak każda rzecz, z czasem ulega zniszczeniu. Niektóre elementu zużywają się jednak szybciej od pozostałych. Które z nich należy naprawiać częściej?
Uszkodzone pokrycie dachowe
Żywotność dachu zależna jest przede wszystkim od zastosowanych materiałów oraz pracy dekarza. Najczęściej wystarczą drobne naprawy, ale zdarza się, że konieczna jest wymiana całej konstrukcji. Aby temu zapobiec warto przynajmniej raz w roku ocenić stan dachu, najlepiej wchodząc na drabinę, zachowując przy tym środki ostrożności. Zniszczeniu najczęściej ulegają pokrycie i obróbki, które łatwo zauważyć z zewnątrz, ale do zlokalizowania zniszczeń w konstrukcji nośnej i głębszych warstwach blach niezbędna jest profesjonalna ekipa dekarzy.
Do najczęstszych napraw pokrycia należy wymiana uszkodzonych dachówek, jednak jest to dosyć prosta czynność, która dla dekarza nie stanowi żadnego problemu.
Uszkodzona konstrukcja i ocieplenie
W przypadku uszkodzenia pokrycia należy sprawdzić także warstwę izolacyjną oraz konstrukcję dachu. Jest to niezbędne, ponieważ przez nieszczelności w pokryciu elementy te mogły zostać zamoczone, a wilgoć prawdopodobnie dostała się do warstwy paroszczelnej. Ocena takiego stanu rzeczy koniecznie musi zostać przeprowadzona przez profesjonalistę, ponieważ niedoświadczona osoba nie jest w stanie prawidłowo stwierdzić usterki, a tym bardziej jej naprawić. Zwłaszcza w przypadku, gdy uszkodzone są krokwie, osuszanie wymaga wiele pracy doświadczonego dekarza.
Uszkodzone obróbki dachowe
Obróbki dachowe najczęściej ulegają uszkodzeniu przez czynniki atmosferyczne. Do najczęściej psujących się obróbek należą:
- gąsiory ― zamocowane są na szczycie dachu i zazwyczaj łatwo jest je wymienić, ale w przypadku uszkodzenia środkowej części trzeba rozebrać cały gąsior;
- szczytowe wiatrownice ― najczęściej wymagają naprawy wraz z deską szczytową, do której są przybijane;
- rynny ― krótkie odcinki orynnowania wymienia się na nowe, chociaż możliwe, że najlepiej będzie wymienić także sąsiednie obróbki oraz zainstalować nowe uchwyty.
Bieżąca kontrola stanu dachu jest konieczna, ponieważ szybkie zauważenie niewielkiej usterki pozwala na szybkie jej usunięcie i uniknięcie poniesienia większych kosztów naprawy.